Chcąc wyposażyć auto w dodatkowe źródła światła, które przydadzą się na przykład podczas jazdy w terenie, musimy wziąć pod uwagę przepisy. Trzeba pamiętać, że na drogach publicznych można używać tylko tych lamp, które posiadają drogową homologację. Zazwyczaj będzie to wybita na kloszu litera „E” – oznaczająca dopuszczenie na terenie Europy oraz kod kraju, np. „E20” to światło homologowane w Polsce. W przypadku montażu świateł, które takiego dopuszczenia nie posiadają, możemy włączyć je jedynie na drogach gruntowych, szutrowych bądź na zupełnych bezdrożach.
Jeżeli posiadamy światła dalekosiężne, które mają homologację do użytku na drogach, możemy włączyć je razem ze światłami drogowymi. Trzeba tylko postarać się o dodatkowy przełącznik, który umożliwi wyłączenie tych lamp w przypadku takiej konieczności. Jest to całkowicie legalne i zgodne z przepisami. Żaden policjant nie może wypisać nam za takie postępowanie mandatu. Pamiętajmy tylko, aby światła były poprawnie zamontowane i ustawione.
Posiadając oświetlenie niedopuszczone do użytku na drogach, na przykład takie jak szperacze, które znajdziemy na https://detoxled.pl/lampy-led-szperacze-c-29.html – wciąż nie musimy się przejmować mandatem. Wystarczy tylko, że nie będziemy tych świateł uruchamiać podczas jazdy po asfalcie. Nierzadko producent dołącza do takiego oświetlenia specjalne przesłony, którymi należy zakryć klosze lamp. Wtedy możemy poruszać się z nimi całkowicie zgodnie z przepisami po drogach.