Jak stworzyć ogród, który będzie zarówno piękny, jak i funkcjonalny?

Jeśli myślisz o założeniu ogrodu, masz do wyboru wiele możliwości. Możesz uprawiać warzywa, zioła i kwiaty lub wszystkie trzy. Możesz sprawić, że Twój ogród będzie ozdobny lub jadalny – lub kombinacją obu.

Ale najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest wybór roślin, które będą dobrze współpracować w Twojej przestrzeni.

Oto kilka wskazówek dotyczących projektowania atrakcyjnego, funkcjonalnego ogrodu:

Zacznij od właściwego miejsca

Jeśli to możliwe, wybierz słoneczne miejsce. Idealne jest południowe zbocze, ale każde słoneczne miejsce będzie odpowiednie. Staraj się unikać miejsc zbyt zacienionych (zwłaszcza po południu), co może powodować problemy z chorobami i szkodnikami.

Wybierz rośliny, które dobrze rosną razem

Rośliny potrzebują towarzystwa tak samo jak ludzie! Bez niego nie będą się dobrze rozwijać! Na przykład pomidory potrzebują azotu z roślin strączkowych, takich jak fasola czy groch; kukurydza potrzebuje dużo słońca i wody; truskawki należy sadzić z innymi jagodami lub ziołami, które przyciągają pożyteczne owady; marchew wymaga specjalnych warunków glebowych; i tak dalej…

W miarę możliwości należy wybierać rośliny niewymagające dużych nakładów na utrzymanie. Niektóre byliny nie wymagają prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych (nawet usuwania zaskórników). Inne rośliny wymagają jedynie minimalnego przycinania i podlewania, gdy już się zadomowią (np. koleusy). Kilka godzin tygodniowo powinno wystarczyć aby utrzymać rośliny w zdrowiu.

Wybierz odpowiednie płotki do roślin

Wybierz rodzaj płotka, który jest odpowiedni dla Twoich roślin. Na przykład możesz użyć palików bambusowych do podtrzymania ogórków i fasoli, ale nie pomidorów lub papryki, ponieważ są one zbyt ciężkie. Tak samo możesz użyć płotków wiklinowych do ogrodzenia większości swoich kwiatów na ogrodzie, aby zrobić piękny efekt. Dobrej jakości płotki do ogrodu znajdziesz na stronie https://www.wiklinowy-ogrod.pl/plotki-z-wikliny-c-4.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jedenaście − sześć =