Jak czyścić materace do spania?

Jednym z głównych elementów wpływających na komfort snu jest materac. Na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli – m.in. piankowe, bonellowe (ze sprężynami), kieszeniowe, lateksowe, bambusowe, wysokoelastyczne i termoelastyczne. Niezależnie od rodzaju omawianej konstrukcji, należy ją regularnie czyścić, ponieważ w trakcie nocnego wypoczynku na materiale zewnętrznym osadza się pot wraz z naskórkiem. Stanowi on znakomitą pożywkę dla niezwykle szkodliwych bakterii, grzybów oraz roztoczy. 

Domowe sposoby to strzał w dziesiątkę

Materace wymagają przede wszystkim systematycznego odkurzania za pomocą zwykłego odkurzacza, a także wietrzenia w suchy i wystarczająco słoneczny dzień. W ten sposób eliminujemy z nich zarówno nagromadzony kurz, jak i martwy naskórek. Jeśli na powierzchni pojawią się nieestetyczne plamy, to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kuchennej sody oczyszczonej. Wystarczy rozprowadzić ją po danym miejscu z użyciem sitka o drobnych oczkach, następnie zostawić na całą noc, a na koniec bardzo dokładnie odkurzyć materac. W przypadku najbardziej opornych plam zaleca się natomiast wykorzystanie mieszanki sody z małą ilością wody. Po około pół godzinie od nałożenia trzeba ją zetrzeć miękką, lekko wilgotną ściereczką.

Alternatywne preparaty do czyszczenia to zwykła woda z dodatkiem soku z cytryny oraz roztwór sody oczyszczonej z białym octem. Dobrze sprawdzają się ponadto nowoczesne odkurzacze z funkcją prania parowego, które są wyjątkowo wygodne w użyciu i jednocześnie skuteczne. Można też zdecydować się na zakup specjalnego materaca higienicznego, wykazującego zdolność do hamowania rozwoju groźnych drobnoustrojów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − dziesięć =